Social Icons

niedziela, 11 sierpnia 2013

Jane Austen "Rozważna i romantyczna"


Po śmierci ojca, Elinor i Marianne Dashwood wraz z matką i młodszą siostrą zmuszone są opuścić rodzinny dom, który zgodnie z prawem odziedziczył ich przyrodni brat i przeprowadzają się do należącej do ich dalekiego krewnego posiadłości Barton. Panie zaprzyjaźniają się z mieszkającymi w okolicy ludźmi i spędzają czas uczestnicząc w licznych spotkaniach towarzyskich. Młodsza z sióstr, Marianne poznaje przystojnego Johna Willoughby'ego, starsza z kolei dowiaduje się, że Edward Ferrars, którego darzy uczuciem, od lat jest już zaręczony. Wkrótce Willoughby wyjeżdża do Londynu, co z czasem doprowadza Marianne do rozpaczy.
Niedługo potem siostry zostają zaproszone do stolicy przez jedną ze swoich nowych znajomych. Na miejscu Marianne próbuje spotkać się z Willoughbym, ten jednak zrywa z nią wszelkie kontakty. Wydaje się już, że szczęście na dobre odwróciło się od panien Dashwood, gdy splot wydarzeń sprawia, że i do nich los się uśmiecha.

„Rozważna i romantyczna” mniej znana jako „Rozsądek i romantyczność” to czwarta powieść z dorobku Jane Austen, jaką miałam przyjemność przeczytać. W moim osobistym rankingu książka ta plasuje się na trzecim miejscu, gdzieś między „Perswazjami” a „Emmą”. Historia Elinor i Marianne zainteresowała mnie bardziej niż ta przedstawiona w “Emmie”, nie dorównała jednak “Perswazjom” i “Dumie i uprzedzeniu”. Tak jak w innych dziełach Austen, głównym tematem „Rozważnej i romantycznej” są perypetie miłosne młodych panien – w tym przypadku Elinor i Marianne Dashwood. Siostry, przedstawione na zasadzie kontrastu charakterów, niemal od razu wzbudzają sympatię. Więcej mojej sympatii wzbudziła jednak rozsądna Elinor, której sama autorka powieści poświęca zresztą więcej miejsca. Czytelnik, mimo że narracja jest trzecioosobowa, obserwuje wydarzenia przedstawione oczami Elinor. Poza opanowaną i nie zdradzającą swoich uczuć Elinor, kolejną pierwszoplanową postacią jest jej siostra, wybuchowa i poddająca się uczuciom Marianne. Również inni bohaterowie to jednostki złożone; nie brak tu osób o ograniczonych poglądach, skąpych, samolubnych czy złośliwych, zagubionych w swoich uczuciach; tych, których największym celem jest zdobycie jak największego majątku ale też tych, którym nie obca jest bezinteresowna pomoc potrzebującym. Posługując się ironią i charakterystycznym humorem autorka wytyka wady opisywanych przez siebie bohaterów. Jednym z tematów, jakie w swojej powieści podejmuje Jane Austen jest trudna sytuacja kobiet w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku. Sytuacja ta dotyka główne bohaterki, które po śmierci ojca zdane są na łaskę krewnych, gdyż cały majątek dziedziczy ich przyrodni brat, z którym kontakty do najlepszych nie należą. 
 
Poprzez swój charakterystyczny styl, który nadal mimo upływu lat jest zrozumiały dla czytelnika, autorka oddaje wierny obraz epoki z panującymi wówczas konwenansami i zwyczajami. Początek powieści nieco się dłuży, reszta jednak wynagradza nie najlepsze wprowadzenie. Co najważniejsze, dosyć trudno przewidzieć jak ostatecznie potoczą się losy obu sióstr. “Rozważna i romantyczna” to klasyka nie bez powodu i myślę, że warto ją znać. Powieść zadowoli zwłaszcza wielbicieli gatunku, a możliwe że znajdzie też innych zwolenników.


25 komentarzy:

 1. Twórczość Jane Austen jest mi znana tylko ze slyszenia i chyba czas to zmienić, czytając jedno z dzieł tej pani. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo lubię Jane a książkę tą też lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko to Austen czytałam, bardzo mi się podoba klimat jej książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż wstyd się przyznać nie czytałam żadnej książki tej autorki
  http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej lubię Emmę, ale uwielbiam wszystkie powieści Jane Austen i tylko smutno mi, że jest ich tak mało :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Tej autorki czytałam tylko "Dumę i uprzedzenie" ale pamiętam, że przypadła mi ona do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Klasyka, która warto znać i do której warto powracać :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Próbowałam przebrnąć przez "Perswazje", ale styl Austen jakoś zupełnie do mnie nie trafia. "Rozważną i Romantyczną" muszę przeczytać na październikowe zajęcia, więc będę musiała jakoś się przemóc :p Może w oryginalne będzie lepiej niż po tłumaczeni na polski?

  OdpowiedzUsuń
 9. Wstyd mi, że nie czytałam jeszcze żadnej powieści Jane Austen... Planowałam nadrobić to w wakacje, ale nie wiem, czy uda mi się to. Jeżeli nie - jesienne długie wieczory będą należeć do tej autorki. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę w końcu nadrobić zaległości z klasykii przeczytać książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytalam jeszcze zadnej ksiazki tej autorki, ale koniecznie musze przeczytac recenzowana przez ciebie pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 12. przeczytam na pewno, bo ostatnio bardzo polubiłam takie książki. na razie czytałam "Dumę i uprzedzenie" z dorobku autorki. muszę jednak powiedzieć, że jeśli chodzi o epokę wiktoriańską, to chyba bardziej podoba mi się styl sióstr Bronte niż pani Austen.

  OdpowiedzUsuń
 13. Znam książkę i chyba musiałabym odświeżyć pamięć, bo dawno już nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. lubię adaptacje prozy Austen, bo jej samej jakoś nie mogę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja mogę jedynie jedną Austen na pół roku przetrawić, bo ten język i zwyczaje po prostu mnie nie przekonują.

  OdpowiedzUsuń
 16. Moja mama jest wielką fanką Jane Austen! :)
  Z tego co się orientuję, jej powieści są analizowane w amerykańskich szkołach ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. O mały włos jej nie wypożyczyłam, zamiast niej wzięłam "Agnes Grey", ale pewnie kiedyś ją przeczytam.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Austen czytałam "Dumę" i "Rozważną", o ile pierwsza była w porządku, druga się aż za bardzo dłużyła.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam 'Dumę i uprzedzenie' i bardzo mi się podobała. Może i tą przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Noszę się z zamiarem przeczytania tej książki już od bardzo długiego czasu, jednak jakoś nie potrafię się za nią zabrać...

  OdpowiedzUsuń
 21. Niestety jeszcze nie czytałam żadnej książki Jane Austen. Muszę to nadrobić, w końcu to naprawdę świetna klasyka.

  OdpowiedzUsuń
 22. uwielbiam książki Jane Austen i z ciekawości po przeczytaniu "Rozważnej i romantycznej" znalazłam adaptację filmową tej książki i zaczęłam oglądać. Wyłączyłam po 15 minutach...

  OdpowiedzUsuń
 23. Jak na razie czytałam tylko Dumę i uprzedzenie tej autorki, ale bardzo mi się spodobała. Mam zamiar przeczytać wszystkie jej książki, a Rozważna i romantyczna chyba będzie pierwsza w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń
 24. U mnie ta książka plasuje się na drugim miejscu, pierwsza to oczywiście "Duma i uprzedzenie". Wspominasz o "Emmie" - tej powieści nie miałam okazji czytać, ale spotkałam się z opiniami, że główną bohaterkę trudno polubić.

  OdpowiedzUsuń
 25. Niestety nie czytałam, ale mam na nią wielką ochotę:) "Dumę i uprzedzenie" uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates