Social Icons

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Tina Okpara "Cena mojego życia"

Kilkunastoletnia Tina właśnie została adoptowana, ma opuścić Nigerię i zamieszkać z nową rodziną we Francji. Dziewczynka nie może doczekać się wyjazdu, zdaje sobie sprawę, że adopcja i przeprowadzka do nowego kraju to szansa na lepsze życie i możliwość zdobycia wykształcenia. Rzeczywistość jest jednak dla Tiny wielkim rozczarowaniem. Zamiast pójść do szkoły, Tina wykonuje wiele obowiązków domowych, które przerastają siły trzynastolatki. Zamiast pokoju podobnego do tych, w jakich mieszkają dzieci Okparów, Tina przebywa w zimnej i obskurnej piwnicy, śpiąc na materacu po wyczerpującym dniu.
Jej świat zostaje całkowicie zburzony, gdy pod nieobecność matki, adopcyjny ojciec gwałci Tinę. Kiedy to wydarzenie wychodzi na jaw, Linda, nowa matka dziewczynki, oskarża ją o sprowokowanie ojca, poniża Tinę jeszcze bardziej niż dotychczas i poddaje torturom.

“Cena mojego życia” to książka z serii Pisane przez Życie. Nie jest to książka łatwa z tego względu, że opisana w niej historia miała miejsce naprawdę, a takie pozycje czyta się najtrudniej i najczęściej wywołują wiele silnych emocji. Tak było w moim przypadku, gdy czytałam o sytuacji Tiny i jej nieludzkim traktowaniu. Opowieść Tiny szokuje i przeraża, ukazuje brutalność świata w jakim żyjemy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że całe nieszczęście spotkało tę osobę we współczesnej Francji, kraju cywilizowanym, gdzie - wydawać by się mogło - podobne rzeczy nie mają racji bytu. Niestety, podobny los spotkał z pewnością już wiele osób i spotka jeszcze niejedną. Nieco pocieszające jest to, że podobne historie mają często, choć nie zawsze, szczęśliwe zakończenie, zwykle znajduje się w otoczeniu krzywdzonej osoby ktoś, kto wyciąga pomocną dłoń i udziela bezinteresownej pomocy. To dobrze, że powstają takie książki, które poprzez swoją prawdziwą, szokującą treść, otwierają oczy na ludzkie okrucieństwo i nie pozostawiają czytelnika obojętnym.

16 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie książki,są niezwykle poruszające i dużo nam uświadamiają.
  Polecam Ci Kwiat pustyni - Waris Dirie,niezwykła historia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam okazję czytać Kwiat pustyni i zgadzam się że historia jest niezwykła. Wzruszyłam się podczas lektury.

   Usuń
 2. Wiem, że takie książki są świetne i w ogóle, ale po prostu nie potrafię czytać literatury faktu. Nie nudzę się na niej, ale przeżywam coś w stylu przerażenia. Wolę więc ich unikać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam parę książek z serii "Pisane przez życie" i też bardzo mną wstrząsnęły. Polecam z tej serii "Skrzywdzoną" Cathy Glass.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za propozycję. Zapoznam się z tą książką przy okazji.

   Usuń
 4. Czytałam parę książek z serii "Pisane przez życie" i też bardzo mną wstrząsnęły. Polecam np "Skrzywdzoną" Cathy Glass.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie książki są bardzo potrzebne, by uświadamiać ludzi co się dzieje na świecie...

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubie ksi.ążki oparte na ludzkich tragediach i pomimo, ze jak pisałaś lektura nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, to po tą chetnie siegne.
  Obserwuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Boję się trochę sięgać po książki z tej serii. Co innego, jeśli czyta się fikcję, co innego, gdy czyta się prawdę. Ale kiedyś na pewno spróbuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wbrew pozorom niewolnictwo ma się w dzisiejszym świecie bardzo dobrze. Nie tylko Francja zmaga się z tym problemem, ale również W. Brytania gdzie bardzo często to imigranci mieszkający tam już kilkanaście lat sprowadzają swoich ziomków z ubogich krajów i tworzą im piekło na ziemi. Co roku pojawia się u nas kilka artykułów na ten temat, które uświadamiają mi, że problem ten nie skończył się wraz z wojną secesyjną.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja osobiście bardzo się boję takich historii, zawsze się na nich bardzo wzruszam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki o afrykańskich dziewczynkach rzuconych w wir zachodniego życia jakoś mnie przyciągają. Są one bardzo trudne i zmuszają do refleksji, ale i takie książki czasami trzeba poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mimo trudnej tematyki lubię takie bolesne książki, więc mam nadziję, że wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka na pewno jest "mocna". A biorąc pod uwagę, że oparta została na prawdziwych wydarzeniach, nie łatwo będzie poznać tę historię. Ponieważ jednak lubię trudne tematy, dopisuję do swojej listy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Książkę przeczytałam 2 razy w niewielkich odstępach czasu. Pochłonęła mnie totalnie
  Zapraszam do siebie i na konkurs :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates