Social Icons

niedziela, 1 września 2013

Jeffery Deaver "Zegarmistrz"

W mroźną grudniową noc dochodzi do dwóch okrutnych morderstw. Na miejscach zbrodni sprawca zostawia wiersz i zegary, które głośnym tykaniem odmierzają ostatnie chwilę życia ofiar. Śledztwo prowadzą detektywi Lincoln Rhyme i Amelia Sachs, a pomaga im Kathryn Dance specjalizująca się w wykrywaniu kłamstw podczas przesłuchań. Śledztwo do najłatwiejszych nie należy, Zegarmistrz przygotowuje kolejne zbrodnie z niezwykłą precyzją, nie pozostawiając przy tym żadnych śladów swojej obecności.
Równolegle Amelia Sachs prowadzi dochodzenie dotyczące działalności korupcyjnej, w którą zamieszani są funkcjonariusze z jednego z nowojorskich posterunków. Sprawa ta być może wpłynie na decyzję Sachs o dalszej pracy w policji.
Jeffery Deaver już na początku swojej powieści prezentuje czytelnikowi dwa, okrutnie popełnione morderstwa, co sugerować może, że w książce naprawdę będzie się działo. Czy tak jest w rzeczywistości? Muszę przyznać, że tutaj czekało mnie pierwsze i jedyne rozczarowanie. Po rozpoczęciu śledztwa, tempo wydarzeń zwalnia i w pewnym momencie myślałam, że nie dokończę czytać tej książki, już prawie zdecydowałam się odłożyć ją na półkę i dać sobie z twórczością Deavera spokój. Wtedy jednak nastąpił przełom. Akcja przyspieszyła, napięcie wzrosło a poszczególne wątki zaczęły się ze sobą łączyć. Do samego końca prawdziwe motywy sprawcy pozostawały nieznane a autor zaskakiwał kolejnymi zwrotami akcji.
Poza standardową metodą prowadzenia śledztwa, opierającą się na gromadzeniu dowodów i wysnuwaniu wniosków, którą posługuje się Rhyme, autor prezentuje też metodę dotyczącą analizy mowy ciała osoby przesłuchiwanej. Jest to o tyle ciekawy aspekt tej powieści, że raczej nieczęsto mamy okazję poznać tego typu informacje podczas czytania książek niezwiązanych bezpośrednio z taką tematyką. Momenty opisujące specjalizację Kathryn Dance były miłym urozmaiceniem podczas czytania o rutynowych działaniach, których celem jest złapanie sprawcy przestępstwa. Poza wspomnianą kinezyką, Jeffery Deaver przybliża czytelnikom ciekawostki związane z zegarmistrzostwem i czasem. Bardzo podobało mi się także to, że czytając "Zegarmistrza" mogłam jednocześnie obserwować postępy dwóch, pozornie nie mających ze sobą wiele wspólnego, śledztw.
Intryga wymyślona przez Deavera jest skomplikowana i kiedy wydaje się, że wszystko już zostało wyjaśnione, autor wyciąga asa z rękawa, zaskakuje czytelnika, nie pozwalając odłożyć książki przed zakończeniem lektury. "Zegarmistrz" to okazja do bardzo dobrej rozrywki i niemałych emocji. Zadowoli wielbicieli gatunku a ja sama na pewno przeczytam też inne książki autora.

8 komentarzy:

 1. Zgadzam się, intryga jest dość pokrętna, a rozwój akcji zaskakuje. Do gustu przypadła mi ta konfrontacja Rhyme-Dance, każde z nich miało inne metody śledcze, które bardzo się od siebie różniły. W ogóle zaintrygowała mnie kinezyka, polecam cykl z Kathryn w roli głównej. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość Deavera ciągle przede mną, ale myślę, że już niedługo po jakąś książkę sięgnę. "Zegarmistrz" intryguje, chociaż trochę obawiam się czy autor przekona mnie do brania na poważnie analizy mowy ciała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brakuje mi dobrych, zaskakujących książek. Chętnie dodam do "must have" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno czytałam jakiś dobry i wciągający kryminał :) Chętnie się skuszę na 'Zegarmistrza'.

  OdpowiedzUsuń
 5. Idealna lektura na zimowe dni, zapamietam sobie tytul :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O widzę coś dla siebie. Deaver'a nie czytałam jeszcze nic, chociaż mam jego jedną książkę na półce, ale wciąż brakuje czasu...Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepraszam, że tak późno, ale dziękuję za nominację do The Versatile Blogger - fakty ujawniłam u siebie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i naprawdę bardzo mi się podobała :) Miło wspominam i polecam wszystkim!!!

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates