Social Icons

wtorek, 25 grudnia 2012

Ewa Nowak "Drzazga"

Marta i Jagna to siostry, które dzieli zaledwie roczna różnica wieku, dlatego wydawać by się mogło, że dobrze się ze sobą dogadują. Jednak są to tylko pozory i podczas gdy znajomi sądzą, że w ich relacjach nie ma żadnych problemów, siostrom ogromną trudność sprawia nawet przebywanie w jednym pomieszczeniu, nie wspominając już o rozmowie. Siostry dzieli niemal wszystko. Marta ma z matką bardzo dobre relacje, przyjaźnią się, natomiast Jagna nie potrafi dojść ze swoją rodzicielką do porozumienia, za to ma doskonały kontakt z nową żoną ojca. Marta, spokojna i uczynna dziewczyna ma dość starszej, krnąbrnej i sprawiającej problemy siostry, o którą musi się troszczyć.

Za sprawą przyjaciół, Marta zawsze będąca tą “lepszą” córką, z czasem zaczyna dostrzegać prawdziwość sytuacji i relacji rodzinnych jakie panują w ich domu. Dociera do niej, że jest ona faworyzowana przez matkę i że Jagna zawsze pozostaje w jej cieniu. Czy Marta zrobi wszystko co w jej mocy, aby naprawić relacje swoje i siostry oraz siostry i matki? A może Marcie odpowiada taka kolej rzeczy?

Ewa Nowak ze znaną sobie wnikliwością porusza temat ważny w życiu nastolatków. Tym razem jest to temat faworyzowania jednego z rodzeństwa. Narracja prowadzona z punktu widzenia Marty sprawia, że mamy okazję zobaczyć całą sytuację z perspektywy dziecka wyróżnianego przez matkę.
Poza głównym problemem autorka rozwija również wiele wątków pobocznych. Manipulacja, przyjaźń, trudna sytuacja w szkole to tematy, które też zostają w książce poruszane.

Seria miętowa Ewy Nowak, do której należy też “Drzazga” ma jakąś niesamowitą moc przyciągania czytelnika, moc która sprawia, że czytając powieści do niej należące zapomina się o rzeczywistości, żyje problemami bohaterów a nie swoimi, nie zauważa się kiedy wskazówki zegara zmieniają swoje położenie. Może wpływa na to lekki styl autorki, język jakim się posługuje, a może fakt, że poruszane przez Ewę Nowak tematy są zawsze aktualne? Jedno jest pewne: czytanie książek Ewy Nowak to czysta przyjemność.

“Drzazga” to  wartościowa powieść, która zmusza czytelnika do refleksji i przemyśleń nad poruszanym zagadnieniem. Książka, choć o młodzieży i adresowana do młodzieży, moim zdaniem, powinna zostać przeczytana również przez dorosłych czytelników.

6 komentarzy:

 1. Czytam bardzo dużo dobrych recenzji tej książki i mam ogromną chęć powrócić do twórczości tej autorki :D

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam dobre wspomnienia związane z książkami Ewy Nowak, dlatego jeśli będę miała okazję to chętnie przeczytam także "Drzazgę".

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś czytałam książki tej autorki. Bardzo lubiłam jej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja uwielbiam serię "Miętową" tej autorki więc może kiedyś skuszę się i na tą książkę ;) Ciekawy blog, pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię serię miętową, więc ,,Drzazgę" przeczytałabym z ogromną przyjemnością:)

  OdpowiedzUsuń
 6. chętnie przeczytam, chociaż do młodzieży się już nie zaliczam :)

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates