
Amir wygrywa, ale największą satysfakcję daje zwycięzcy zdobycie ostatniego strąconego latawca. W tej sztuce najlepszy jest właśnie Hassan. Podczas poszukiwań owego latawca, Hassan zostaje napadnięty a Amir nie robi nic, by stanąć w obronie wiernego przyjaciela. Po tym wydarzeniu już nic nie jest takie jak wcześniej, przyjaźń chłopców z czasem się kończy, a Amir niemal bez skrupułów doprowadza do wyjazdu służących.
Dwadzieścia
pięć lat później Amir, znany i ceniony pisarz, zostaje wezwany do
Pakistanu przez byłego wspólnika swojego ojca. Dowiaduje się, że znowu
można być dobrym człowiekiem. Misja jaką powierza mu Rachim Chan wiąże
się jednak z niebezpiecznym wyjazdem do opanowanego przez talibów
Afganistanu.
Autor w przejmujący i bardzo emocjonalny sposób opowiada historię o przyjaźni, trudnych relacjach rodzinnych i ludzkich błędach, które bardzo trudno naprawić, a wszystko to na dobrze zarysowanym tle politycznym Afganistanu. Poza elementami historii Afganistanu, Khaled Hosseini przedstawia również aspekty kulturowe tego kraju. Na uwagę zasługują wykreowani przez autora bohaterowie. A zwłaszcza sposób w jaki Hosseini ich tworzy. Każdą z postaci, również tych mniej znaczących, coś wyróżnia spośród pozostałych. Każdy ma jakieś wady i zalety, co sprawia, że stają się oni bardziej realni. Ponadto autor oddaje psychikę głównego bohatera, zagłębiając się przy tym w najgłębsze jej zakamarki.
Dzięki
językowi i stylowi jakim posługuje się autor mamy wrażenie, że żadne ze
słów zawartych na kartach “Chłopca z latawcem” nie jest zbędne, bo
wszystko co zostaje powiedziane w jednym momencie może zostać
wykorzystane w drugim jako dopełnienie opisywanej sytuacji lub przeżyć
bohaterów.
“Chłopiec z latawcem” to przede wszystkim uniwersalna powieść o zdradzie, przyjaźni i wybaczeniu samemu sobie popełnionych błędów. Jest to zarazem powieść, która w obliczu filmu uważanego przeze mnie kiedyś za dobry, zasługuje na miano rewelacyjnej.
Książkę posiadam, więc na pewno przeczytam:)
OdpowiedzUsuńNie widziałam jeszcze tej książki, ale pomyślę jeszcze nad nią.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Pierwsze słyszę o tej powieści. Mimo, że fabuła została osadzona w dość odległej rzeczywistości, chętnie zapoznam się z książką.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Bardzo dobrze wspominam lekturę tej książki. Tak jak pieszesz jest to powieść o przyjaźni, zdardzie i dodatkowo przybliża nam inną kulturę. Na pewno warto przeczytać. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuń