Social Icons

wtorek, 14 sierpnia 2012

Imogen Robertson "Narzędzia piekła"Anglia, koniec XVIII wieku. Harriet Westerman na terenie swojego majątku znajduje ciało zamordowanego mężczyzny, a przy nim rodowy pierścień Thornleighów. Wydaje się więc, że zamordowanym jest dawno zaginiony dziedzic rodu, z którym sąsiaduje Harriet. Gdy brat zaginionego, Hugh Thornleigh stwierdza, że to nie jego krewny padł ofiarą mordu, Harriet postanawia dowiedzieć się kim ów człowiek był. W rozwiązaniu zagadki pomaga jej Gabriel Crowter, zwykle stroniący od towarzystwa miejscowy uczony.


Fabuła podzielona jest na dwie równolegle prowadzone części, przy czym obie są ze sobą nierozerwalnie powiązanie, co widać już po przeczytaniu kilkudziesięciu pierwszych stron. Harriet Westerman i Gabriel Crowter prowadzą swoje prywatne śledztwo, próbują rozwiązać zagadkę śmierci nieznajomego człowieka, podczas gdy w oddalonym Londynie dwójka małych dzieci, którym grozi niebezpieczeństwo, musi pogodzić się ze śmiercią swego ojca. Całości dopełniają retrospekcje dotyczące wojny w Ameryce, w której swój udział miał Hugh Thornleigh.

Dużą zaletą jest umieszczenie akcji w określonym miejscu i czasie. Autorka z powodzeniem oddała klimat gregoriańskiej Anglii, mamy więc okazję obserwować zachowania ówczesnych społeczności, a czasami wręcz brak jakichkolwiek zahamowań niektórych ludzi w ich dążeniu do objęcia władzy. Autorka powoli buduje napięcie, a rozwiązanie wątków budzi zadowolenie czytelnika i choć stosunkowo szybko wychodzi na jaw, kto stoi za wszystkimi morderstwami, to z chęcią czytamy historię dalej, by poznać motywy sprawcy. Sprawnie poprowadzona intryga i nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że z rosnącą ciekawością czytamy każdy kolejny rozdział. Imogen Robertson posługuje się łatwym w odbiorze językiem, co dodatkowo ułatwia czytanie, bowiem szybko przewracamy kolejne strony książki, zmierzając do końca, gdzie wszystko zostanie definitywnie ujawnione.

2 komentarze:

  1. Muszę przyznać, że książka ma bardzo ładną okładkę ^ ^ Fabuła wydaje się być ciekawa, jeśli się natknę na tę powieść, to sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. może być całkiem interesująca :) przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates