Social Icons

niedziela, 12 sierpnia 2012

S.J. Watson "Zanim zasnę"


Christine budzi się każdego ranka nie wiedząc kim jest i gdzie się znajduje. Nie zna mężczyzny, z którym mieszka i choć twierdzi on, że jest jej mężem, ona nie potrafi go sobie przypomnieć. Ben, bo tak ma na imię, tłumaczy jej, że przed laty uległa poważnemu wypadkowi, w wyniku którego doznała amnezji i nie ma żadnych wspomnień. Pamięta tylko to, co wydarzy się danego dnia od chwili, gdy się obudzi do momentu, w którym zaśnie, bo podczas snu wszystko zostanie przez jej umysł skasowane. 

Jednak pojawia się promyk nadziei. Christine odkrywa, że w tajemnicy przed Benem, co jakiś czas spotyka się z lekarzem, który by jej pomóc, zalecił pisanie pamiętnika.
Kobieta codziennie czytając pamiętnik, poznaje niewielki skrawek własnej historii. Z czasem zaczyna sobie przypominać rzeczy, o których Ben jej nie mówi. Zaczyna rozumieć, że człowiek któremu ufa najbardziej, ukrywa przed nią pewne fakty, oszukuje ją nie mówiąc, że dawno temu napisała książkę, że mieli syna. Co więcej, Ben zachowuje się jakby wcale nie chciał, by jego żona odzyskała pamięć. To wszystko wzbudza czujność Christine, która przestaje mu ufać. Dzięki pomocy lekarza udaje jej się pozyskać numer telefonu dawnej przyjaciółki, która wiele jej wyjaśni.

Mogłoby się wydawać, że problem amnezji to mało oryginalny pomysł na fabułę książki. Nic bardziej mylnego, bo choć motyw ten często wykorzystywany jest w literaturze i filmie, autorowi tej pozycji udało się uniknąć powielania schematów, dzięki czemu stworzył powieść, od której nie sposób się oderwać.
Uwagę czytelników z pewnością przyciągnie bardzo dobrze przemyślana fabuła i przekonywująco skonstruowane postacie. Ponadto dobra intryga, liczne zwroty akcji, stopniowo budowane napięcie i łatwy w odbiorze język, sprawią, że po przeczytaniu niewątpliwie udanego debiutu literackiego S.J. Watsona, odczuwamy zadowolenie z powodu dobrze spożytkowanego czasu.

1 komentarz:

  1. Baaardzo mi się ta książka podobała - czytałam z zapartym tchem! ;)

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates