Social Icons

niedziela, 26 maja 2013

Libba Bray "Mroczny sekret"


Po śmierci matki Gemma Doyle opuszcza Indie i rozpoczyna edukację w londyńskiej Akademii Spence. Dziewczynę dręczy poczucie winy i wyrzuty sumienia, dlatego na początku nowej drogi w Spence jest samotna. Później jednak zaprzyjaźnia się najbardziej wpływowymi uczennicami, przez co naraża się na nieprzychylność tych, które przed jej przybyciem również należały do szkolnej elity. Za sprawą znalezionego w tajemniczych okolicznościach dziennika, przyjaciółki poznają historię Mary Dowd i Sary Rees-Toome,
która pozwoli Gemmie zrozumieć istotę swojego talentu i odkryć prawdę o swojej zmarłej matce, a także przenieść się do nieznanego Międzyświata. 

Akcja "Mrocznego sekretu" przenosi czytelnika do XIX-wiecznej Anglii, czyli epoki, która należy do moich ulubionych, jeśli chodzi o ówczesne realia. Jest to czas konwenansów, wytwornych bali, dżentelmenów i pozostających w ich cieniu dam, który autorka stara się odwzorować jak najlepiej, niestety z różnym skutkiem.

Libba Bray stopniowo buduje napięcie, sukcesywnie ujawnia kolejne fakty dotyczące poszczególnych bohaterów i tajemnice przez nich skrywane, w wielu momentach zaskakując czytelnika niespodziewanym rozwiązaniem. Z pewnością wzbudza to w odbiorcy coraz większą ciekawość, nie pozwalającą odłożyć książki na dłużej niż to konieczne. Bardzo podobał mi się stworzony przez autorkę klimat wszędobylskiej tajemniczości, gdzie magia przeplata się z rzeczywistością, XIX-wieczne obyczaje wyznaczają normy życia towarzyskiego, a bohaterki nie zważając na konwenanse, pozornie tylko są ułożonymi damami, z kolei pod odsłoną nocy łamią wszelkie obowiązujące w Spence zasady. Postacie są zresztą mocną stroną tej powieści,  każdą coś wyróżnia, mają różne marzenia, które nie zawsze można spełnić. Ann jest sierotą o niskim poczuciu własnej wartości, niegrzeszącą urodą, obdarzoną za to pięknym głosem. Felicity to ambitna, dążąca do postawionych sobie celów dziewczyna z problemami rodzinnymi, Pippa z kolei marzy o wielkiej, prawdziwej miłości, która najprawdopodobniej nigdy się nie spełni, bowiem rodzice mają względem córki już dawno ustalony plan. Gemma natomiast jest osobą niezależną, obdarzoną niezwykłym talentem, który niekiedy sprawia niemałe kłopoty. I choć na początku postacie irytują swoim zachowaniem, ich późniejsza przemiana sprawia, że mimo wielu wad jakie mają, nie można ich nie lubić. 

"Mroczny sekret" to książka głównie o poznawaniu siebie, przyjaźni, dojrzewaniu i sile przebaczenia, która w moim odczuciu kierowana jest bardziej do czytelniczek niż czytelników. Jednym z wątków jest wątek romantyczny, będący zaledwie tłem do przedstawionych wydarzeń, co działa moim zdaniem jako pozytywny plus tej opowieści. "Mroczny sekret" to pierwsza część serii Magiczny krąg, który spełnił wymagania jakie tej książce stawiałam i mam nadzieję, że kolejne będą równie interesujące.

10 komentarzy:

 1. tego mi było trzeba - pozytywnej recenzji "Mrocznego sekretu" :D jutro zaczynam tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie jakoś ta seria nie porwała, nawet nie udało mi się przebrnąć przez pierwszy tom

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja siostra ma tą książkę, więc może przeczytam:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę miałam ale mnie nie zachwyciła

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę mam w planach, jednak jak na razie nie miałam szansy jej dorwać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach tę serię. Idealnie trafia w mój gust! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka mi się podobała, ale jest ona z tych powieści o których po pewnym czasie się zapomina... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś miałam na nią ochotę, a potem przeczytałam kilka recenzji - większość była przeciw. Teraz już mnie do niej nie kusi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już kiedyś czytałam o tej książce, ale jakoś mnie do niej nie ciągnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiedziałam, że akcja tej książki dzieje się w XIX wieku! Już od jakiegoś czasu mam na nią ochotę, ale ten XIX wiek mnie przyciąga i to bardzo! :)
  Oprócz tego przyciąga mnie również aura tajemniczości... Tajemnice w książkach to coś, co bardzo lubię. :)
  Znając mnie, minie trochę czasu, zanim ją przeczytam, ale mam w planach. :D

  http://strefa-czytania-obowiazuje-wszedzie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates