Social Icons

sobota, 30 czerwca 2012

Jasvinder Sanghera "Córki hańby"


Jasvinder Sanghera, córka imigrantów z Pendżabu, urodziła się i wychowała w Wielkiej Brytanii. Gdy była nastolatką rodzice zdecydowali wydać ja za mąż, za mężczyznę, którego wcześniej nie znała. Dziewczyna postanowiła walczyć o swoja wolność. Uciekła od bliskich przez co została uznana za kogoś, kto zhańbił honor rodziny. Po latach, już jako dorosła osoba, założyła organizację Karma Nirvana, która pomaga kobietom dyskryminowanym ze względów kulturowych i zagrożonych zbrodniami honoru. 

"Córki hańby" to zbiór historii kobiet, które zgłosiły się po pomoc do Karmy Nirvany. Wśród bohaterek są kobiety dorosłe ale też nastolatki mające przed sobą całe życie.
Nastolatki, które przez decyzję rodziców o ich ślubie mogą stracić wolność, być terroryzowane i poniżane przez swoich mężów. Każda kolejna historia opisywana przez autorkę jest bardziej wstrząsająca od poprzedniej. Czytając książkę dziwiłam się jak matka może pozwalać na to, aby jej nastoletnia córka była bita i gwałcona przez męża. Czy kobieta, która w swoim życiu doświadczyła dużo zła może ze spokojem patrzeć na krzywdę swojego dziecka?

Wstrząsnęła mną historia Raveedy, dziewczyny, która w wieku osiemnastu lat z woli rodziców poślubiła Pakistańczyka. Gdy powiedziała ojcu, że mąż ją zgwałcił, ten oświadczył, że "To nie gwałt, tylko mężowskie prawo". Jasvinder Sanghera opisała też los Uzmy Rahan, posądzonej przez męża o zdradę. Mężczyzna najpierw zamordował swoją żonę, a później trójkę ich niewinnych dzieci. Podobnych historii jest więcej. Historii kobiet faszerowanych narkotykami, poniżanych, zastraszanych, więzionych w swoich domach. Nie potrafię zrozumieć co kieruje ludźmi, że są w stanie tak krzywdzić drugiego człowieka.

Książka wzrusza i porusza do głębi. Lektura dla każdego, komu nie jest obojętny ludzki los. Z pewnością jest to pozycja, o której nie sposób powiedzieć "dobra" lub "zła", jest po prostu wyjątkowa.

1 komentarz:

  1. Ludzkie okrucieństwo nie zna granic,okropne...ale recenzja oczywiście ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates