Social Icons

wtorek, 26 czerwca 2012

Lynn Cullen ''Córka Rembrandta"


Życie nie rozpieszcza młodej Cornelii. Najpierw rozprzestrzeniająca się w Amsterdamie zaraza zabiera jej matkę, a kilka lat później przyrodni brat Titus wyprowadza się do swojej żony zostawiając Cornelię z ojcem, dawniej cieszącym się sławą i szacunkiem malarzem, którego dzieła powoli przestają zyskiwać uznanie amsterdamskiej społeczności. Od kiedy obrazy Rembrandta nie sprzedają się tak dobrze jak wcześniej rodzina van Rijnów żyje w skrajnym ubóstwie. Rembrandt nie ulega namowom córki, aby malował tak jak dawniej i uporczywie nakłada na kolejne płótna grube warstwy farb.
Coraz częściej zachowuje się jak szaleniec, a opiekującej się nim Cornelii nie jest łatwo, nie tylko z powodu ojca, ale też z powodu  dręczących ją tajemnic z przeszłości. Jedyne chwile radości, które dają jej spotkania z Carelem, synem bogatego kupca, zostają przerwane przez śmierć brata.

"Córka Rembrandta" to osadzona w realiach siedemnastowiecznej Holandii powieść łącząca literacką fikcję z historyczną prawdą. Rozterki głównej bohaterki dotyczące jej pochodzenia i uczucie do Carela sprawiają, że czytelnik z ciekawością czyta każdy kolejny rozdział, a towarzyszące temu opisy powstających obrazów jednego z najsłynniejszych malarzy w historii nadają powieści wyjątkowy klimat. 

Autorka w doskonały sposób dokonała opisu XVII-wiecznego Amsterdamu, jego kanałów, zabytków, placów jak i relacji łączących ludzi, tych bogatych i tych biednych w ówczesnym czasie. Lynn Cullen umiejętnie przeplata wydarzenia ze wspomnieniami Cornelii z dzieciństwa, gdy jako mała dziewczynka mogła obserwować ojca podczas tworzenia jego największych dzieł. Autorka każdemu obrazowi opisanemu w książce przypisuje ciekawą historię jego powstawania, historie, które z pewnością sprawią, że oglądając dzieła wielkiego mistrza czytelnik zastanowi się jakie okoliczności towarzyszyły ich malowaniu.

Na okładce napisano: "Pochłaniająca, świetnie opisana historia z pewnością natchnie każdego czytelnika do gorączkowych poszukiwań reprodukcji obrazów Rembrandta". Trudno się z tym nie zgodzić, bo opisy są naprawdę zachęcające. Wszystkim choć trochę zainteresowanym sztuką, gorąco polecam zapoznać się z historią nieślubnej córki Rembrandta van Rijna, poczuć niepowtarzalny klimat XVII-wiecznego Amsterdamu i poszukać dzieł Rembrandta. Naprawdę warto!

2 komentarze:

  1. Świetna recenzja! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta książka mnie wprost oczarowała, jest świetna : )

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates