Social Icons

niedziela, 27 października 2013

Jacques Chessex "Wampir z Ropraz"

Na cmentarzu w niewielkiej szwajcarskiej miejscowości Ropraz zostaje znaleziony zbeszczeszczony grób, a zwłoki dopiero co pochowanej młodej dziewczyny okazują się być sprofanowane. W pobliskich miasteczkach dochodzi do podobnych zbrodni. Mieszkańców ogarnia panika, czosnek i krucyfiksy stają się pożądanymi przez ludzi przedmiotami, a sam sprawca szybko zostaje okrzyknięty mianem Wampira z Ropraz.
Podejrzanym jest Charles-Augustin Favez, człowiek z marginesu społecznego, alkoholik o długich zębach i czerwonych oczach. Favez zostaje zatrzymany, zbrodnie ustają, a  mieszkańcy domagają się najsurowszej możliwej kary.
Oparta na faktach historia Wampira z Rozpraz z początku XX wieku, opowiedziana przez Jacquesa Chessexa staje się pretekstem do rozważań o istocie zła, rozważań o delikatnie filozoficznym zabarwieniu. Autor analizuje zarówno psychikę sprawcy, przyczyny jego działania, przybliża czytelnikom koleje życia Faveza, w ten sposób, że w pewnym momencie w odbiorcy budzi się odrobina współczucia skierowana w jego stronę.  Ważnym elementem tej historii jest postawa mieszkańców Rozpraz i okolic. Ich postawa pełna jest hipokryzji, obłudy. Kazirodztwo, alkoholizm są na porządku dziennym, jednak nikt nie mówi o tym głośno,  wszyscy natomiast szukają kozła ofiarnego, a ujawnione przestępstwa ukazują prawdziwą naturę człowieka i jego fascynację zbrodnią i przemocą.
Myślę, że nie przesadzę, pisząc, że opisy Chessexa mają naturalistyczny, wręcz obrzydliwy wydźwięk. Sama historia zaś opowiedziana jest z dystansem, bez emocji, niczym zwykłe streszczenie zaistniałych kiedyś faktów. Atmosfera małego miasteczka, gdzie wierzy się w zabobony utrzymana jest jednak od początku do końca, a ironiczne zakończenie tej książki pokazuje przewrotność losu ludzkiego.
Trudno tę pozycję polecić bądź odradzić. Nie każdemu bowiem sposób w jaki tę historię opisano, przypadnie do gustu. Mnie osobiście bardziej przekonałoby inne ujęcie tematu, więcej tajemnicy, zagadek, śledztwo z prawdziwego zdarzenia a nie jedynie przekazanie faktów w prosty, nieskomplikowany sposób jak to ma miejsce w książce Chessexa.
-------------------------------
Wracam. Po ponad miesięcznej przerwie spowodowanej brakiem czasu, brakiem weny do pisania jakichkolwiek tekstów i innymi, mniej lub bardziej ważnymi powodami. Większość winy za zaistniałą sytuację zrzucam jednak na szkołę. Ale koniec z narzekaniem! :) Postaram się w najbliższym czasie napisać coś konstruktywnego na temat przeczytanych w ostatnim czasie książek i choć nie było ich wiele, były to zajmujące lektury. Powoli będę też nadrabiać zaległości w czytaniu Waszych blogów. :) Trzymajcie się!

13 komentarzy:

 1. Historia wydaje się naprawdę interesująca, tym bardziej, że jest oparta na faktach. :) Powinnam się za nią zabrać, jako wielka fanka różnorodnych wampirów lub wampiropodobnych istot :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zapowiada się naprawdę ciekawie, jak tylko się na nią natknę, to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej !
  Masz bardzo ciekawy blog. Chciałam Cie zaprosić na mój blog. Jeśli tylko chcesz możemy dodać się do obserwowanych. Pozdrawiam http://jusinx.blogspot.com.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też powoli nadrabiam, jednak wrzesień był jak cios obuchem w głowę, więc wiem co czujesz:) Za książkę za to podziękuję - mam przesyt tematyki wampirycznej.

  OdpowiedzUsuń
 5. hmm. historia oparta na faktach.. nieco mnie zachęca, może jednak nie bedzie takie złe, w każdym bądź razie dopisę do listy książek :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przeczytać. Wydaje się naprawdę interesująca książka. :)
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczerze mówiąc to nabrałam ochoty na tą książkę, chociaż wcześniej jakoś tak obojętnie się do niej odnosiłam...w sumie nie wiem czemu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesująca książka, dodatkowym dla mnie atutem jest to, że oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oooo coś dla mnie! Wydaje mi się, że akurat mi ta historia bardzo przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej książce, ale zapowiada się interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię historie oparte na faktach. Jeśli będę miała okazję, chętnie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka wydaję się interesująca, jak kiedyś się na nią natknę to chętnie przeczytam. Pozdrawiam i zapraszam ! :>

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates