Social Icons

środa, 14 listopada 2012

Philippa Gregory "Biała królowa"

Król Edward IV York przemierzając swoje królestwo na trakcie w wiosce Grafton poznaje Elżbietę Woodville, która zwraca się do niego z prośbą o pomoc w odzyskaniu ziem utraconych na rzecz świekry po śmierci swojego męża. Król, będąc pod wrażeniem urody młodej wdowy, po krótkiej znajomości bierze ją za żonę. Edward IV musi jednak ustabilizować swoją pozycję, Anglia bowiem uwikłana jest w bratobójcze walki dwóch zwaśnionych rodów: Yorków i Lancasterów, dlatego też małżeństwo z Elżbietą utrzymywane jest w sekrecie. Gdy małżeństwo wychodzi na jaw, para musi uporać się z jawną niechęcią matki króla do jego żony. Ponadto doradca Yorków, hrabia Warwick, oburzony faktem, że Edward samowolnie i wbrew wcześniejszym ustaleniom poślubił Elżbietę, wdowę mającą dwóch synów, której rodzina dawniej popierała klan Lancasterów, sam przechodzi na stronę wroga.
Elżbieta zostaje koronowana, zdobywa zaszczyty dla swoich bliskich, aranżuje korzystne małżeństwa swoich braci i sióstr, a tymczasem Edward, wciąż uwikłany w sprawy polityczne, dąży do całkowitego wyeliminowania przeciwników w walce o tron. Mijają lata, angielskim dworem zachwyca się niemal cała Europa, jednak statut władzy nadal nie może być postrzegany jako ustabilizowany. Tym razem to brat, a nie jak wcześniej kuzyn, obraca się przeciwko bratu i chcąc odebrać mu władzę nie cofnie się przed niczym.
Po ponad dwudziestu latach panowania Edward IV umiera, a Elżbieta musi zapewnić bezpieczeństwo sobie i dzieciom, między innymi następcy trony, bo choć nadal jest królową nie może być pewna swej dominacji, gdyż czyhający na władzę brat zmarłego króla, Ryszard, nastaje na jej dobre imię i życie młodego następcy tronu.

Philippa Gregory umiejętnie przedstawia wydarzenia historyczne, uzupełniając je fikcja literacką, a język jakim się posługuje ułatwia czytelnikowi przeniesienie się do czasów, o których pisze: targanej Wojną Dwu Róż, XV-wiecznej Anglii. Ponadto nawiązuje do legendy o bogince wodnej, Meluzynie, od której pochodzić miała królowa Elżbieta. Autorka stworzyła rozbudowaną powieść z licznymi wątkami i na uznanie zasługuje fakt, że jest to powieść cały czas utrzymana na wysokim poziomie. Nie ma wzlotów i upadków, momentów lepszych i gorszych, które dość często cechują książki o takiej objętości stron jak “Biała królowa”. Autorka zadbała o to, by bohaterowie zostali szczegółowo opisani, bardzo dobrze przedstawiła ich portrety psychologiczne, dzięki czemu czytelnikom z pewnością łatwiej zrozumieć ich postępowanie. Pierwszoosobowa narracja, jaką stosuje autorka pozwala nam, czytającym tę powieść, poznawać wszystko z punktu widzenia królowej Elżbiety.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że autorka proponuje możliwy scenariusz dotyczący zniknięcia synów królowej Elżbiety, książąt Edwarda i Ryszarda z Tower, bo choć od tamtych wydarzeń minęło wiele setek lat, nigdy nie udało się odnaleźć szczątków mogących należeć do obu chłopców.

“Biała królowa” to z pewnością pozycja dla wszystkich wielbicieli historii, którzy mają ochotę poznać historię Wojny Dwu Róż z perspektywy panującej królowej.

7 komentarzy:

 1. Książki historyczne mieszane z fikcją literacką czasami potrafią zaskakiwać. Wręcz pozytywnie.
  Ja sama nie przeczytałam jeszcze książki, która jest związana z tą tematyką. Postanowię się jednak poprawić i zasmakować innych dzieł.

  Bardzo dziękuję za odwiedzenie bloga i mam nadzieję, że będziemy współpracować, zaglądając do siebie i komentując.

  Pozdrawiam :)

  recenzje-eurydyki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze powiedziawszy nie sięgałam jeszcze po takie książki. Może czas w końcu nadrobić zaległości? ;)
  Fajnie tu u ciebie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealna dla mnie, ten klimat, historia - taaaaaaak!
  Dlaczego nie ma u Ciebie możliwości dodania do obserwowanych? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję na zwrócenie na to uwagi. Już naprawiam ten błąd:)

   Usuń
 4. Książka wydaje się ciekawa, chciałabym przeczytaćć.;)
  Lawenda

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię tę pisarkę a powyższą książkę czytałam i przypadła mi do gustu:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej.
  Zostałam wciągnięta w zabawę blogową i nominowałam Cię do Liebster Blog Award. Szczegóły tutaj: http://pachnacastrona.wordpress.com/liebster-blog-award/

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates