Social Icons

poniedziałek, 26 listopada 2012

Ana Veloso "Woal"

Miguel Ribeiro Cruz, uwikłany w skandal obyczajowy w swojej ojczyźnie, po trwającej wiele miesięcy podróży morskiej przybywa do Goa, portugalskiej kolonii w Indiach, aby pilnować rodzinnego interesu. Mężczyzna ma za zadanie wyjaśnić przyczyny znikania towarów transportowanych z Indii do Portugalii. Młody Portugalczyk szybko aklimatyzuje się w nowym miejscu, zawiera nowe przyjaźnie i poznaje obyczaje panujące w tym egzotycznym kraju, jakim są Indie. Pewnego dnia, zwiedzający miasto Miguel zauważa podróżującą lektyką tajemniczą kobietę, której twarz zasłonięta jest woalem. Miguel dowiaduje się, że twarz dony Amby, bo tak nazywa się owa kobieta, zawsze jest ukryta.
Mieszkańcy Goa i terenów z nim sąsiadujących nigdy nie widzieli jej twarzy, stąd podejrzenia co do przyczyn utrzymywania przez donę Ambę swojego wyglądu w tajemnicy. Jedni twierdzą, że jest niesamowicie piękna, a ujrzenie jej oblicza mogłoby nie wyjść mężczyznom na dobre. Inna teoria głosi, że kiedyś została ona oszpecona.
Od momentu pierwszego spotkania z doną Ambą, celem Miguela jest poznać ją bliżej, ujrzeć twarz stale skrywaną pod woalem i dowiedzieć się dlaczego unika ona kontaktów z innymi. Dona Amba okazuje mu jednak jawną niechęć. Nie zniechęca to Miguela, wręcz przeciwnie: jeszcze bardziej dąży do postawionego sobie celu. Czy uda mu się przekonać do siebie tajemniczą Hinduskę i zdobyć jej zaufanie? A jeśli tak, to czy na drodze do ich wspólnego szczęścia nie stanie burzliwa przeszłość dony Amby?

“Woal” to osadzona w realiach XVII-wiecznego kolonializmu powieść o sile miłości ludzi pochodzących z dwóch różnych światów, będącej w stanie pokonać wiele przeciwności losu mogących zagrozić szczęśliwemu i spokojnemu życiu. Autorka idealnie wprowadza czytelników w wykreowaną przez siebie rzeczywistość. Dokonując wielu sugestywnych opisów pozwala odbiorcom przenieść się w czasy, gdy cholera zbierała ogromne żniwa, Święta Inkwizycja uciekała się do tortur, by nawrócić heretyków, Taj Mahal dopiero powstawał, a niewolnictwo było bardzo powszechnym zjawiskiem.

Akcja powieści Any Veloso toczy się bardzo szybko, a wiele wprowadzanych wątków, choć na początku mogłoby się wydawać mało ze sobą powiązanych, w końcowym etapie łączy się w jedną, doskonale stworzoną całość. Autorka bardzo dobrze dozuje informacje dotyczące bohaterów, dzięki czemu każdą kolejną kartę powieści czyta się z rosnącym zainteresowaniem. To w głównej mierze dzięki kunsztowi pisarki możemy czytać o różnicach kulturowych rdzennych mieszkańców Indii i przybyszów z Europy, mając jednocześnie wrażenie, że jesteśmy tam obecni. Czytając “Woal” zyskujemy niepowtarzalną okazję, aby poczuć klimat egzotycznych Indii, bywać z bohaterami na plantacjach indygo i herbaty, odwiedzać te bogatsze i biedniejsze dzielnice Goa, uczestniczyć w ich codziennym życiu jakże odmiennym od tego w czasach nam współczesnych.
Ana Veloso przedstawia w “Woalu” całą gamę barwnych postaci. Poznajemy ludzi dobrych i uczciwych, ale pojawiają się też czarne charaktery, gotowe zdradzić przyjaciół, by się wzbogacić i zyskać to, na czym im zależy.

“Woal” z pewnością jest powieścią dla miłośników podróży, ludzi ciekawych innych kultur a przy tym mających ochotę oderwać się od otaczającej rzeczywistości.

11 komentarzy:

 1. Ta książka jest obecnie przeceniona w Matrasie. Nawet na chwilę się przy niej zatrzymałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka ostatnio dość popularna, pewnie warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka może i jest fajna, ale mnie jakoś do niej nie ciągnie.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła brzmi bardzo ciekawie, a samą książkę widziałam już na kilku blogach :) Ostatnio mam ochotę na takie powieści, więc chętnie zapoznam się z "Woalem".

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż, nie dla mnie, ale może polecę mamie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za podobnymi klimatami. Znaczy kiedyś bardzo lubiłam hinduskie, arabskie, etc. opowieści, ale przeżarły mi się po prostu. :)
  Może kiedyś. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasami lubię sięgnać po książkę, dzięki której poznam zupełnie inną kulturę. Może skuszę się na tę lekturę. Widzę, że czytasz "Chłopca z latawcem". Jak wrażenia? Dla mnie rewelacyjna powieść :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć niewiele jeszcze przeczytałam muszę się z Tobą zgodzić:)

   Usuń
 8. Proszę sprawdzić skrzynkę mailową, również folder spam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie czytałam żadnej tego typu książki. Jestem niezmiernie ciekawa Twojej opinii o chłopcu z latawcem:)
  written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Oo ! Ciekawy opis :) Dołączam do grona obserwowanych i zapraszam do siebie :>

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku! Dziękuję, że odwiedziłeś mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Każdy komentarz sprawia mi przyjemność i motywuje do dalszej pracy:)

 
 
Blogger Templates